جزئیاتی از ارائه شماره‌های رند تلفن همراه

یک اپراتور تلفن همراه اخیرا اعلام کرده است دور جدید واگذاری شماره‌های رند را برای مشترکان آغاز می‌کند.

سیم‌کارت‌ها را به صورت کلی از نظر ارائه می‌توان به دو دسته تقسیم کرد؛ سیم‌کارت‌هایی که به‌روز توسط اپراتورها واگذار می‌شوند و متقاضی می‌تواند به‌راحتی تهیه کند و دلیلی ندارد در بحث عرضه و تقاضا، دچار افزایش و کاهش قیمت شوند و سیم‌کارت‌هایی با کدهای قدیمی‌تر و شماره‌های خاص که متقاضی و بازار خاص خود را دارند و دیگر عرضه نمی‌شوند.

اما این سوال بعضا وجود دارد که هزینه سیم کارت رند چقدر است و چه عواملی در قیمت شماره رند تاثیرگذار است؟ در جواب می‌توان گفت که پیش‌شماره و کد سیم کارت صفر یا کارکرده بودن، دائمی یا اعتباری بودن و نوع رندی، تعیین می‌کنند که یک سیم کارت رند چه قیمتی می‌تواند داشته باشد.

اما در پاسخ به این سوال که خرید سیم کارت رند صفر بهتر است یا کارکرده نظر کارشناسان بر این است که کارکرده بودن سیم کارت رند تاثیر مستقیمی روی قیمت آن دارد. خرید سیم کارت همراه اول رند صفر مانند خرید خودروی صفر است. همانطور که خودروی کارکرده و صفر هیچ تفاوتی در آپشن‌های آن ندارد، در مورد سیم کارت نیز به همین شکل است و شاید تنها تفاوت سیم کارت کارکرده با صفر این است که زنگ خور داشته و ممکن است قبلا شبکه‌های اجتماعی روی آن فعال شده باشد.

نکته قابل توجه این است سیم‌کارت‌ها با شماره‌های رند که راحت‌تر در خاطر می‌مانند، همواره از بهایی بالاتر از حد معمول برخوردار بوده‌ و با قیمتی بالاتر از نرخ رایج به فروش می‌رسند. در این میان قیمت برخی از این شماره‌ها گاهی به چند صد میلیون تومان نیز می‌رسند. اما این که تعیین قیمت برای این خطوط از چه قاعده و قانونی پیروی می‌کند، موضوعی است که شاید پاسخ چندان روشنی برای آن وجود نداشته باشد؛ هرچند در این زمینه از سوی رگولاتوری مصوباتی نیز ابلاغ شد و فعالان بازار موبایل نیز بر این نکته تاکید دارند که این تعرفه‌گذاری براساس تجربیات و وضعیت بازار انجام می‌شود.

با این حال مسئولان معتقدند افزایش قیمت سیم‌کارت به سرعت افزایش قیمت گوشی نیست، اما آن هم دلایل خاص خود را برای افزایش یا کاهش قیمت دارد؛ با توجه به محدودیت عرضه و توزیع، حجمی از تقاضا همیشه وجود دارد و نوسانات نرخ ارز هم چندان تاثیری بر آن ندارد. در همین رابطه به تازگی اپراتور اول تلفن همراه (همراه اول) از آغاز دور جدید واگذاری شماره‌های رند از روز پنج شنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۲ همزمان با سالروز عرضه نخستین سیمکارت در ایران خبر داد.

براساس اطلاعات سایت اپراتور اول تلفن همراه متقاضیان می توانند برای مشاهده و شرکت در حراج، به سامانه حراج نخستین و بزرگترین این اپراتور مراجعه کنند.

 طبق اصول و ساختار ارزشی اپراتور اول تلفن همراه که مبین ارائه و انجام خدماتی آسان و در دسترس برای عموم متقاضیان شماره‌های رند است، واگذاری شماره های رند همراه اول از طریق برگزاری حراج برای عموم متقاضیان و به صورت اینترنتی به نشانی rond.mci.ir صورت می پذیرد.  متقاضیان شرکت در حراج شماره‌های رند همراه اول، باید ضمن تأیید شرایط و ضوابط مربوط به شرکت در حراج و همچنین وارد کردن صحیح اطلاعات درخواستی و هویتی در سامانه مذکور، نسبت به واریز آنلاین رقم ودیعه که معادل ۲۰ درصد مبلغ پایه شماره تلفن همراه مدنظرشان است، اقدام کنند.

 برقراری اعتبار زمانی هر حراج نیز منوط به دو شرط است که لزوماً هر دو باید برقرار باشد تا حراج به اتمام برسد. شرط نخست آنکه «زمان قانونی» حراج به اتمام برسد که این زمان برای هر حراج متغیر است و در زمان شروع حراج اعلام می شود.

 دیگری هم اینکه از آخرین پیشنهاد قیمت بر روی یک شماره، باید ۸ ساعت گذشته باشد؛ در صورت اعلام پیشنهاد جدید قبل از اتمام مدت زمان حراج، مدت زمان حراج برای یک دوره ۸ ساعته دیگر تمدید می‌شود؛ بنابراین تمامی متقاضیان شرکت در طرح حراج شماره های رند همراه اول می توانند به نشانی rond.mci.ir مراجعه کنند. گفتنی است خرداد ماه هم این اپراتور از واگذاری شماره های رند خود خبر داده بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.