پیش‌بینی ترافیک سفر تا ۵ فروردین‌ماه

ستاد خدمات سفر با پیش‌بینی ترافیک سنگین سفرهای نوروزی تا پنجم فروردین ماه ۱۴۰۲، دستور آماه‌باش به استان‌ها از ۱۵ اسفندماه را داد.

مصطفی فاطمی، مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی و دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر گفت: سفر و گردشگری در کشور ما مدت زیادی است کمرنگ شده، قرار بود طرح تحریک تقاضا برای سفر از اول بهمن‌ماه اجرا شود تا از رکود سفر خارج شویم اما  تعطیلی‌های نابسامان آلودگی هوا و تأخیر در برگزاری امتحانات دانش‌آموزان و دانشجویان، اجرای این طرح و همچنین سفرهای زمستانی را به تعویق انداخت. ما امیدواریم با پایان یافتن امتحانات، سفر دوباره به جریان و رونق افتد.

او ادامه داد: ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر از دو هفته پیش تشکیل شده و استان‌ها نیز در حال تشکیل این ستاد هستند، تاکید این ستاد بر توزیع زمانی و تحریک تقاضا در ماه‌های بهمن و اسفند است. همچنین دستورالعمل سفرهای نوروزی در ۱۴۰۲ در این ستادها به بحث گذاشته خواهد شد و در ادامه در شهرستان‌ها نیز این ستاد تشکیل جلسه خواهد داد و ما امیدواریم امسال زودتر از سال‌های دیگر برنامه‌ریزی سفر به اجرا گذاشته شود. ممکن است برخی استان‌ها دچار برودت هوا شوند که ضرورت دارد پیش‌بینی‌های لازم انجام شود.

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر گفت: تمام تاسیسات و دستگاه‌های خدماتی باید تا پانزدهم اسفندماه امسال برای خدمات‌دهی به مسافران نوروزی آمادگی داشته باشند؛ چرا که با توجه به تقارن نوروز با ماه مبارک رمضان پیش‌بینی می‌شود سفر بیشتر در تعطیلات ماه‌های بهمن و اسفندماه به جریان افتد و ترافیک آن تا پنجم فروردین ماه ۱۴۰۲ و پیش از آغاز ماه رمضان، ادامه داشته باشد. بنابراین ضرورت دارد تمام دستگاه‌ها و بخش‌های خدماتی برنامه‌ریزی منسجم و دقیقی برای مدیریت سفر در این بازه زمانی داشته باشند.

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی همچنین درباره طرح ساماندهی تعطیلات، اظهار کرد: دولت تعطیلی سراسری پنجشنبه‌ها را تصویب کرده است، اما با توجه به کاهش ساعت اداری در قالب این طرح، نیاز است مجلس نیز طرح تعطیلی پنجشنبه‌ها را تصویب کند.

فاطمی با بیان این‌که «طرح ساماندهی تعطیلات» به نظرخواهی و مشاوره ۲۲ دستگاه عضو ستاد خدمات سفر گذاشته است، افزود: تعطیلات اخیر بویژه در زمان آلودگی هوا به گونه‌ای بود که چون در آخرین لحظه اعلام می‌شد و برنامه‌ریزی نشده بود، کسی نمی‌توانست از این ظرفیت به درستی استفاده کند، در حالی که با سامان‌دهی تعطیلات و پیش‌بینی افزایش تعطیلاتِ برنامه‌ریزی‌شده می‌توان سفر را مدیریت کرد. علاوه‌بر این می‌توان با توجه به آلودگی هوا در فصل زمستان برای تعطیلات دائمی زمستانی برنامه‌ریزی کرد. ما در ستاد هماهنگی خدمات سفر روی تمام این موضوعات کار می‌کنیم و نظر همه دستگاه‌های ذی‌ربط را دریافت خواهیم کرد. البته که بیشتر دستگاه‌ها موافق ساماندهی تعطیلات هستند، اما تفاوت دیدگاه‌هایی وجود دارد که قرار شده است در در رأس به آن پرداخته شود.

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر بیان کرد: ما معتقدیم با ساماندهی تعطیلات و همچنین تعطیلی روزهای پنجشنبه، سفرهای کوتاه‌مدت به جریان خواهد افتاد و سفر در کشور نیز مدیریت خواهد شد. به هر حال پیش‌زمینه برقراری سفرهای بین‌المللی، برقراری دوباره و توسعه سفرهای داخلی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.