بزرگ ترین کویر نمک و آییینه طبیعی جهان

بزرگ‌ترین دریاچه نمک دنیا (Salar de Uyuni) که به بزرگ‌ترین آینه طبیعی جهان نیز شهرت دارد در کشور بولیوی قرار دارد.

این سرزمین شگفت‌انگیز در جنوب غربی بولیوی و در نزدیکی کوه آند واقع شده است. در زبان محلی سالار، دو ییونی نامیده می‌شود. این پدیده حاصل تغییر و تحولات طبیعی دریاچه‌ای ماقبل تاریخ در طول هزاران سال است.

سطح این کویر برخلاف کویرهای دیگر که با شن پوشیده شده، از نمک سفید تشکیل شده است. سطح این کویر، نمکی، صاف و هموار است. تنها تعدادی تپه مرتفع وجود دارد که در هنگام تشکیل دریاچه مانند جزیره، از آب بیرون می‌مانند و زیبایی و شگفتی این منظره را دو چندان می‌کنند.

این سطح عظیم نمکی، با ۱۰ هزار و ۵۸۲ کیلومتر مربع مساحت، در آمریکار جنوبی و جنوب غرب کشور بولیوی قرار گرفته است.

این دریاچه بزرگترین دریاچه فلت نمکی جهان است که هنگام بارش باران به دلیل صیقل یافتگی سطح آن، آینه‌ای به بزرگی دریاچه درست شده و تصاویر منحصر به فردی را خلق می‌کند.

این منطقه با ارتفاع ۳۶۵۰ متر در بخش Potosi and Oruro در جنوب غربی کشور بولیوی و نزدیک رشته کوه‌های آند قرار دارد.

وقتی این سطح گسترده با آب پوشیده می‌شود، بازتاب بسیار زیبایی از آسمان را پوشش می‌دهد. به طوری که این رویداد طبیعی در طول سال گردشگران فراوانی را به این نقطه جذب می‌کند.

در این نقطه از کره زمین می‌توان بازتاب هر یک از کوه‌ها و یا ابرها را دید در حالیکه نمی‌توان فاصله آنها را نسبت به نقطه‌ای که قرار داریم تشخیص داد.

سطوح نمکی این منطقه در فصل خشک، به شکل کاملا صاف و دست نخورده درآمده و نمک خشک کل منطقه را می‌پوشاند.

اما در فصل مرطوب، کل این سطح با لایه نازکی از آب پوشیده می‌شود و این امر باعث ایجاد بزرگ‌ترین آیه طبیعی جهان می‌شود.

با وجود این که سالانه حدود ۲۵ هزار تن نمک از این منطقه استخراج می‌گردد، عمق نمک آن به بیش از ۱۰ متر می‌رسد و طبق تخمین‌ها حدود ۱۰ میلیون تن نمک در این منطقه وجود دارد.

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.