سوء‌استفاده انگلستان از جام جهانی برای انتقاد از ایران

قرار است جیمز کلورلی پیش از حضور در قطر برای تماشای نخستین دیدار انگلستان در برابر ایران، در سفر به بحرین اظهاراتی ضدایرانی را مطرح کند.

دفتر جیمز کلورلی اعلام کرد وزیر امور خارجه انگلستان پیش از تماشای دیدار تیم فوتبال این کشور با ایران در جام جهانی در سفر منطقه‌ای که از روز شنبه آغاز می‌شود، خواهد گفت «ایران تهدیدی برای خاورمیانه است».

او همچنین روسیه را مورد انتقاد قرار خواهد داد و خواهد گفت که هیچ کشوری از تأثیر درگیری‌ها در اوکراین بر بهای انرژی و مواد غذایی مصون نیست، و متعهد خواهد شد که با متحدان منطقه ای همکاری کند تا – به ادعای این دفتر – اطمینان حاصل شود ایران هرگز سلاح هسته ای تولید نمی کند.

بیانیه دفتر جیمز کلورلی ضمن تکرار ادعا‌های واهی انگلستان بر ضد تهران می‌افزاید: «تسلیحات عرضه شده توسط ایران کل منطقه را تهدید می کند. امروز برنامه هسته ای ایران پیشرفته تر از هر زمان دیگری شده است و این کشور به فروش پهپادهای مسلحی که در اوکراین غیرنظامیان را می کشند به روسیه متوسل شده است.» قرار است کلورلی این مسائل را روز شنبه در نشستی امنیتی در بحرین مطرح کند.

در این بیانیه با تأکید بر ادعا‌های پیشین لندن بر ضد تهران همچنین آمده است: «انگلستان مصمم است در کنار دوستان خود برای مقابله با تهدید ایران، جلوگیری از قاچاق تسلیحات متعارف و جلوگیری از دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای کار کند.»

این در حالی است که ایران همواره تمایل به دستیابی به تسلیحات هسته ای را به شدت تکذیب کرده است.

کلورلی پس از مطرح کردن این اظهارات ضدایرانی و پس از شرکت در مراسم افتتاحیه مسابقات جام جهانی در روز یکشنبه، اولین بازی انگلستان در جام جهانی در قطر برابر ایران را در روز دوشنبه تماشا خواهد کرد.

وزارت امور خارجه به این نکته اشاره نکرد که آیا کلورلی اولین بازی ولز، مقابل ایالات متحده در روز دوشنبه را نیز تماشا خواهد کرد یا خیر.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.