ممنوعیت بخاری‌های نفتی و زغالی در اتریش

دولت اتریش به دنبال ممنوعیت استفاده از هیترهای جدید سوخت فسیلی از سال میلادی آینده و جایگزین کردن گزینه‌های دوستدار محیط زیست به جای هیترهای نفتی و زغالی قدیمی تا سال ۲۰۲۵ است.

اتریش مانند کشورهای دیگر اتحادیه اروپا قصد دارد هرچه سریع‌تر، وابستگی به گاز روسیه را قطع کند. دولت اتریش می‌گوید قطع استفاده از گاز روسیه باید همزمان با استفاده از گزینه‌های گرمایشی تجدیدپذیر اتفاق بیافتد.

پیش از حمله نظامی روسیه به اوکراین، اتریش حدود ۸۰ درصد از مصرف گاز طبیعی را با واردات از روسیه تامین می‌کرد. طبق اعلام دولت اتریش، تا اوت، این وابستگی به واردات گاز روسیه، به پایین ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

با این حال، ممنوعیت هیترهای جدید نفتی و زغالی مستلزم موافقت دو سوم از پارلمان اتریش است زیرا این لایحه مستلزم انجام اصلاحات در قانون اساسی است.

لئونور گیوسلر، وزیر انرژی و اقلیمی اتریش چهارشنبه گذشته اعلام کرد جنگ روسیه علیه اوکراین، نشان داد تامین انرژی ما تا چه اندازه آسیب‌پذیر است. پاسخ به این وضع، تنها می‌تواند رهایی از وابستگی به گاز روسیه باشد. با قانون گرمایش تجدیدپذیر، اتریش اکنون گام بزرگ دیگری در این مسیر برمی‌دارد.

به گفته این وزیر اتریشی، تحت قانون جدید، هیترهای گازی از سال ۲۰۲۳ نمی‌تواند در ساختمان های جدید نصب شود و تا سال ۲۰۴۰، اتریش همه هیترهای این کشور را دوستدار محیط زیست خواهد کرد و از هیترهای نفتی و گازی خلاص می شود.

طبق قانون گرمایش تجدیدپذیر، استفاده از هیترهای سوخت فسیلی مانند زغال سنگ، نفت و گاز باید تا سال ۲۰۴۰ در اتریش، خاتمه پیدا کند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، گیوسلر با معرفی پیش نویس این لایحه در ابتدای سال میلادی جاری، اعلام کرده بود گرمایش اکنون حدود یک سوم از مصرف گاز اتریش را تشکیل می دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.