المان های شهری جهان

کریم زمان صادقی/از جمله المان های مهم در طراحی و زیباسازی شهرها، مجسمه ها و تندیس های شهری می باشد.
این المان ها نقش مهمی در ایجاد فضاهای مناسب برای شهروندان ایفا می کنند. آنها اگر سازگار با فضای مورد نظر تولید شوند درک زیبایی شناسی شهروندان ارتقاء پیدا خواهد کرد و آن ها به راحتی با این عناصر ارتباط برقرار می نمایند.
مجسمه سازی از جمله هنرهایی است که از گذشته تاکنون رواج پیداکرده و با گذشت زمان و تغییر تفکر بشر جلوه متفاوت و مدرن تری به خودگرفته است.
در گذشته از مصالح ساختمانی گوناگون نظیر گچ، سیمان، چوب و… برای پیکرتراشی و ساخت مجسمه استفاده می شد و هنرمندان به خلاقیت و تصور ذهنی خود شکلی واقعی می بخشیدند.
مجسمه هایی که به منظور زیباسازی منظر شهری تولید می شوند تنها محدود به تندیس نیستند بلکه اشکال و ابعاد هندسی متفاوت و سه بعدی نیز در دنیای مدرن امروز جایگاه ویژه ای پیدا کردند.
این المان های دکوراتیو شهری نماد هویت و طرز تفکر مردم یک شهر هستند و ارزش ها و اصول اخلاقی آن ها را به نمایش می گذارند.
شما می توانید در هر نقطه از شهر مجسمه ها و تندیس های بی شماری رویت کنید. مجسمه هایی که هر کدام خلاقانه تر و جذاب تر از دیگری طراحی و تولید شدند.
هنر عمومی بشر در طول دوره های مختلف در قالب مجسمه و تندیس نمایان می شود و نماد فرهنگ و هویت جامعه در دوره ای خاص است.
این که شما در فضای شهر خود مجسمه داشته باشید شانس بزرگی است، زیرا مجسمه یک قطعه هنری است که هویت شهر شما را نشان می دهد.
از خیابان های شلوغ نیویورک تا میدان های تاریخی رم، در هر جا مجسمه ها و تندیس های بسیار زیبا خواهید یافت.
همانطور که جامعه با حجم بالایی از تکنولوژی و سیاست ها رشد پیدا می کند، طرح ها و اشکال مجسمه ها نیز تحت تاثیر این تغییرات قرارگرفته و جلوه ای متفاوت به خود می گیرند.

بنا به گفته هوفمن، مجسمه نماد یک تجربه معنوی است و با حضور در دنیای واقعی، حقیقت را به بیننده منتقل می کند.
در واقع این اثر هنری تفکر، اندیشه و مکان زندگی هنرمندی که آن را تولیدکرده منعکس می کند.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.