یک اخراجی،دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر

چرا هاشمی‌ گلپایگانی از دانشگاه اخراج شد؟

اخیرا اظهارات محمدصالح هاشمی گلپایگانی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر که گفته بود «تاکسی‌های اینترنتی اگر بدانند با سوار کردن فرد بی حجاب جریمه می‌شوند ۵۰ درصد مشکل کشف حجاب خودروها حل می‌شود.» باعث اختلاف در جبهه اصولگرایان شده است که صراحتا و یا علنا او را به نفوذی بودن متهم کرده و یا از او می‌خواهند «خاموش» شود. اما تعجب از اینجاست که محمدصالح هاشمی گلپایگانی همان است که ۱۴ سال مسئول و بنیانگذار گزینش در دانشگاه امام صادق بود و در نهایت هم با همین افکار بود که به تعبیر خودش «به طرز بدی» برکنار می شود. عجیب ترین موضع گیری را مجتبی امینی تهیه کننده سریال گاندو داشت. کسی که با ساختن یک سریال فکر کرده نفوذیاب شده در عجیب ترین موضع گیری را  مجتبی امینی تهیه کننده سریال گاندو داشت. کسی که با ساختن یک سریال فکر کرده نفوذیاب شده در توییتی از دستگاه های اطلاعاتی خواست پرونده و عقبه دبیر ستاد امر به معروف را بررسی کنند.
محمد حسین پویانفر از مداحان اهل بیت نیز در توییتی نسبت به اظهارات دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر واکنش نشان داد و نوشت: ‏«نفوذی شاخ و دُم دارد آیا؟ چرا کسی دکمه این آقای … را نمی زند؟» اما مگر محمدصالح هاشمی گلپایگانی برای این افراد ناشناخته است؟ او دیروز یکدفعه سر بر نیاورده و به این سمت منصوب شود. هاشمی گلپایگانی ۱۴ سال سابقه گزینش در دانشگاه امام صادق را داشت. اینکه روایت ها و حرف و حدیث ها چه باشد مهم نیست. اما نقل قول و روایت خود او از برکناری اش نشان می‌دهد، آش آنقدر شور شده بود که دانشگاه امام صادق هم او را تحمل نمی کند و اقداماتش را نمی پسندد. اما با این حال هاشمی گلپایگانی باز هم با خروج از آن دانشگاه به دانشگاه آزاد می‌رود و در برنامه های صداوسیما به عنوان کارشناس حضور پیدا می‌کند.
حامیان او چه کسانی هستند که در مقابلش افرادی چون رائفی پور او را اینگونه تهدید می‌کنند: «امیدوارم جهالت باشد نه خیانت! اگر مسئولین ذی ربط او را کنترل نمی کنند برای دفاع از کشور و ‌مردم چاره ای جز افشاگری درباره او نمی ماند.» سید محمود رضوی مشاور فرهنگی محمدباقر قالیباف به او لعنت می‌فرستد: «دستگاه‌های امنیتی و قضائی با افرادی همچون آقای هاشمی گلپایگانی که اظهارات تحریک آمیز و بی‌مورد میکنند به سرعت و شدت برخورد نمایند. لعنت بر دهانی که بی موقع باز شود.» اما این همان محمدصالح هاشمی گلپایگانی است که در دانشگاه امام صادق ۱۴ سال حلقه مهمی را تشکیل و گزینش ها را اداره کرد و دستکم افرادی چون آیت الله علم الهدی، مهدوی کنی، فرزندان و دامادش، فرزندان برادرش چون علی باقری کنی و مصباح الهدی باقری کنی او را به خوبی می‌شناختند و با او از نزدیک آشنا بودند.
امتداد فایل صحبت های او را که سالها قبل در دانشگاه امام صادق انجام داده بود منتشر می‌کند. فایلی که نشان می‌دهد او به عنوان مسئول بسیج دانشگاه چه اقداماتی را انجام داده بود که مورد تقدیر و تشکر آیت الله علم الهدی و مهدوی کنی قرار گرفته بود. هاشمی گلپایگانی در این فایل به دانشجویان نحوه گزینه را اعلام کرده می‌گوید: «مثلا کسی که موسیقی گوش می‌کند نباید بیاید دانشگاه، حالا حتی پدرش هم روحانی باشد فرقی ندارد.» اقدامات او به شدت مورد تایید و حمایت آیت الله علم الهدی بود. او می‌گوید زمانی که اولین بار گزینش را در سال ۷۴ به راه انداختیم آیت الله علم الهدی (که آن زمان مسئول آموزش دانشگاه امام صادق بود) به همراه آیت الله مهدوی کنی به اتاق ما آمد و تقدیر و تشکر کردند که در تاریخ دانشگاه برای اولین بار این کار انجام شد.
هاشمی گلپایگانی زمانی که در گزینش بود هم به گونه ای رفتار می‌کرد که وضع ظاهری افراد ملاک صلاحیت او برای حضور در دانشگاه بود و حالا همان فرد است و هیچ تغییری در او دیده نمی‌شود. دغدغه های او همان ارزش هایی است که می‌فهمید و هنوز دنبال می‌کند. چه تفاتی کرده که امروز او را نفوذی و افراطی می‌خوانید؟ این همان فردی است که بسیاری از کسانی که امروز در دولت هستند را گزینش کرده. حالا  مهدی عرفاتی دبیر شورای اطلاع رسانی دولت در واکنش به این اظهارات او در اینستاگرامش می‌نویسد: «بصیرت فقط در اعلام موضع نیست، گاهی در سکوت است! مواضع شما و امثال شما که عامل شکاف و دو دستگی مردم است، خود بزرگترین منکر است. لطفا خاموش!»
به نظر میرسد آنها یکروزه به این جمع بندی در مورد هاشمی گلپایگانی نرسیده باشند. شاید ورای این دلسوزی برای دوقطبی سازی در جامعه، رقابتی دیگر در میان باشد که از آن بی خبریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.