آغاز ساخت پتروپالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای شهید سلیمانی از فروردین ۱۴۰۱

وزیر نفت گفت: اجرای طرح ساخت پتروپالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای شهید سلیمانی با هدف جلوگیری از وقوع بحران کمبود بنزین در آینده‌ نزدیک و در عین حال ایجاد ارزش افزوده از فروردین‌ماه امسال آغاز شد.
جواد اوجی اعلام کرد: در صنعت نفت، روند پالایشی دیگر تغییر کرده و ما نگاهمان توأمان به تأمین امنیت انرژی کشور و خوراک برای شرکت‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی است، در این زمینه، ان‌شاءالله با ساخت مجتمع‌های پتروپالایشی که آغاز طرح ساخت نخستین مورد آن هم فروردین‌ماه امسال در استان هرمزگان رقم می‌خورد، این برنامه را دنبال خواهیم کرد.
به گفته وی، پتروپالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای شهید سلیمانی نخستین پتروپالاشگاه تجمیع‌شده در کشور است که در فروردین‌ماه ساخت آن در کنار پالایشگاه ستاره خلیج فارس شروع خواهد شد.
وزیر نفت ادامه داد: درباره پالایشگاه‌هایی مانند بندرعباس، تهران و تبریز، برنامه کیفی‌سازی و ارزش افزوده محصولات آنها در قالب هشت پروژه تعریف شده است و الحمدالله به بسیاری از این پروژه‌ها مجوز تنفس خوراک نیز تعلق گرفته است و هر دو ماه هم نشست‌های مربوطه برگزار و شرایط به‌طور کامل رصد می‌شود.
اوجی درباره زمان بهره‌برداری از این پروژه‌ها توضیح داد: از دو تا سه سال آینده این پروژه‌ها نیز به بهره‌برداری می‌رسند؛ این موضوع هم به سازگاری با محیط زیست کمک می‌کند و هم ارزش افزوده پالایشگاهی و اشتغال برای جامعه ایجاد می‌کند.
وی نفت تولید کک سوزنی و اسفنجی از نفت کوره را نیز موضوعی مهم خواند و گفت: در پالایشگاه نفت بندرعباس یکی از محصولات نفت کوره است؛ با توانمندی پژوهشگاه صنعت نفت امروز شاهد تکمیل زنجیره ارزش نفت کوره در این پالایشگاه هستیم و دانش فنی زنجیره نفت کوره در کشور به این واسطه تکمیل شده است. خوشبختانه آغاز پروژه ایجاد ارزش افزوده از پالایشگاه بندرعباس رقم می‌خورد که هم محصولات با ارزش افزوده بالا تولید کند و هم نفت کوره تولیدی آن با درصد گوگرد کمتر تولید شود، از جمله محصولات تولیدی کک اسفنجی است که مورد نیاز صنایع آلومینیوم است. ما هر ساله با وجود تحریم‌ها واردات کک داریم، اما ان‌شاءالله به‌زودی در این زمینه نیز خودکفا می‌شویم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.