خطر مرگ و میر با کمبود ویتامین D

محققان دانشگاه استرالیای جنوبی در مطالعه جدیدی دریافتند: خطر مرگ و میر، به طور قابل توجهی با افزایش غلظت ویتامین D در بدن، کاهش می‌ یابد.

محققان این دانشگاه در مطالعه ای که روی بیش از 300 هزار بزرگسال در بریتانیا انجام شد، یک رابطه علی میان کمبود ویتامین D و مرگ و میر پیدا کردند. این یافته ها، اهمیت طراحی و توسعه استراتژی های بهداشت عمومی برای حفظ سطح سالم ویتامین D در جمعیت را برجسته می کند.

ویتامین D ویتامین بسیار مهمی است که تاثیر زیادی روی چند سیستم بدن دارد و تک تک سلول های بدن، گیرنده ای برای آن دارند.

محققان، یک مطالعه تصادفی را روی حدود 300 شرکت ‌کننده در Biobank بریتانیا انجام دادند تا شواهد ژنتیکی مربوط به نقش علت کمبود ویتامین D، در مرگ و میر را ارزیابی کنند. پژوهشگران، سطح 25 هیدروکسی ویتامین D و سایر داده های ژنتیکی شرکت کنندگان را اندازه گیری کردند. آنها همچنین داده های مربوط به علل مرگ و میر را ثبت و تجزیه و تحلیل کردند.

محققان، در طی یک دوره پیگیری 14 ساله، دریافتند که خطر مرگ و میر، به طور قابل توجهی با افزایش غلظت ویتامین D کاهش می‌ یابد. دانشمندان، اظهار داشته اند، یافته های ما، بر پتانسیل تأثیر قابل توجه کمبود سطح ویتامین D بر مرگ زودهنگام و نیاز مداوم به تلاش برای حفظ سطح سالم این ویتامین تاکید می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.