جوک تلخ وام مسکن / حقوق کارگران پاسخگوی بازپرداخت این وام نیست

وام مسکن یکی از راه‌های اصلی برای حمایت و کمک به کارگران و کسانی است که دستمزدهای کمی دارند و نمی‌توانند خرید یک مسکن را به صورت نقدی تأمین کنند. خرید یک مسکن در بسیاری از کشورها هزینه بالایی دارد و برای بسیاری از افراد فراهم کردن این هزینه به صورت پرداخت نقدی امکان‌پذیر نیست. لذا به طور کلی وام مسکن می‌تواند برای کارگران کم درآمد و افراد با درآمد متوسط بسیار مفید واقع شود، زیرا با کمک به آنها، فرصت خرید مسکن را فراهم می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد تا به طور مستقل زندگی کنند و از اجاره مسکن درآمد داشته باشند که معمولا هزینه‌های خود را افزایش می‌دهد.

یک کارشناس حوزه مسکن گفت: به نظر می‌رسد که وام مسکن یک جوک تلخ است؛ چراکه کارگر با حقوق ۱۰ میلیون تومانی توان پرداخت وام ۳۵ میلیون تومانی را ندارد و حقوق یک کارگر در نهایت ۱۲ میلیون تومان می‌شود، پس با یک فرمول ساده می‌توان دریافت که نمی‌توان اقساط وام ۳۵ میلیون تومانی را پرداخت کرد.

ناصر چمنی، کارشناس حوزه مسکن گفت: جامعه کارگری که ۵۰ درصد جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند، متاسفانه با وضعیت فعلی قیمتها در بازار مسکن، حتی نمی‌توانند به فکر خرید خانه باشند.

وی با اشاره با اقساط ماهانه ۳۵ میلیون تومانی وام مسکن گفت: کارگر با حقوق ۱۰ میلیون تومانی توان پرداخت وام ۳۵ میلیون تومانی را ندارد و اینجا است که به نظر می‌رسد وام مسکن، فقط یک جوک تلخ است؛ این در حالی است که حقوق یک کارگر، در نهایت ۱۲ میلیون تومان می‌شود، پس یک فرمول ساده محاسباتی نشان می‌دهد که با این رقم نمی‌توان اقساط وام ۳۵ میلیون تومانی را پرداخت کرد.

به گفته این کارشناس حوزه مسکن، به نظر می‌رسد دو دو تای ما ۴ می‌شود؛ اما دو دو تای سیاستگذار در تعیین چگونگی بازپرداخت وام مسکن، ۵ می‌شود که چنین وام‌هایی را طراحی می‌کنند.

وی افزود: در حوزه مسکن فقط دولت می‌تواند یک کار برای جامعه کارگری انجام دهد و آن اینکه با شرایطی مانند اجاره به شرط تملیک و مسکن مهر کارگران را صاحب خانه کند، هر چند طرح مسکن مهر احمدی‌نژاد هم بحث‌هایی داشت؛ اما در نهایت یک تعداد مسکن ساختند و تحویل جامعه کارگری و کم درآمد دادند.

چمنی گفت: رئیس‌جمهوری قول داده بود سالی یک میلیون مسکن بسازند، سال دوم ریاست ایشان هم تمام شد، اگر زیرساخت‌های این کار شروع شده بود الان باید حدود ۲ میلیون واحد مسکن در حال ساخت بود.

این کارشناس مسکن با اشاره به این که طبق قانون اساسی دولت باید برای افراد کم درآمد خانه بسازد، گفت: دولت میزان افزایش حقوق کارگران را ۲۰ درصد تعیین کرده است در حالی که تورم بالای ۴۶ درصد است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.